Młodzi ludzie bardzo często wpadają spontanicznie na pomysł dłuższej lub krótszej podróży w inny kąt kraju lub za granicę (np. do jednego z krajów Europejskich). Tendencje takie obserwuje się zwłaszcza w okresie wakacyjnym. W związku z tym, że wypady te są bardzo często niezaplanowane, mają charakter nisko budżetowy, w którym nastawia się na podróże za darmo, co najczęściej ma postać podróżowania autostopem. Zatem jak podróżować nie płacąc ani grosza?

– zależnie od tego, ile dajemy sobie czasu na przygotowanie podróży, warto sprawdzić kilka portali internetowych skierowanych do kierowców i autostopowiczów, w jakim dniu jaki kierowca wybiera się w interesujące nas miejsce – jest duża szansa, że zgodzi się nas zabrać; w serwisach tych możemy również zgłosić swoją chęć przemieszczenia się w dane miejsce, na co czasem może odpowiedzieć jakiś kierowca

– gdy decydujemy się na podróż z pominięciem poszukiwania transportu przez internet, warto udać się w miejsca, gdzie zatrzymują się kierowcy będący w trasie, a są to głównie podmiejskie stacje benzynowe i większe parkingi; pamiętajmy, że dużo łatwiej jest załapać się na podróż z kierowcami ciężarówek typu TIR

– gdy już jesteśmy w trasie i chcemy zmienić kierunek podróży, zawsze starajmy się znaleźć odpowiednie miejsce na łapanie stopa – musi być to taki fragment jezdni, gdzie dany samochód będzie mógł się zatrzymać nie stwarzając zagrożenia oraz nie blokując ruchu.

Na podróżowanie za darmo istnieje kilka innych sposobów. Taką możliwość daje np. praca opiekuna na koloniach letnich, a w pewnym stopniu także nauczyciela. Niektórym podróżnikom – pasjonatom firmy turystyczne i/lub sportowe sponsorują wyjazd – w zamian za opisywanie wyprawy na blogu lub przygotowania powyprawowego artykułu. Oczywiście na taki sponsoring mogą liczyć tylko najbardziej znani podróżnicy lub osoby, które zapuszczają się w nieodkryte dotąd rejony naszego globu.